Android Oreo Yenilikler

Android 8.0’da ve kullanıcı arayüzünde (UI) devrimsel veya radikal değişiklikler yok ancak bir çok yeni detay sunuyor.

Android Oreo ile gelen başlıca yeniliklerden ilki, Apple’ın 3D Touch özelliğine çok benzeyen, Uygulama Rozeti özelliği. Yeni Uygulama Rozeti özelliğiyle beraber uygulama simgesi üzerine uzun süre basılı tutulduğunda, alınan son bildirim ve uygulama widget‘ları gibi çeşitli bilgiler görüntülenebilecek.

Göze çarpan bir başka Oreo yeniliği ise, “Picture-in-picture“ özelliği. Bu özellik temelde masaüstündeki kolay pencere kullanımını mobile taşımak için geliştirilmekle beraber kullanıcıların aynı anda birden fazla işi yapabilmelerine olanak tanımakta.

Bunlara ek olarak standart Android emojilerinin baştan aşağı yenilendiği Android Oreo ile birlikte, listeye 60’dan fazla yeni emoji daha eklendi. Ayrıca Oreo ile gelen gelişmiş bildirim yönetimi özelliğine ek olarak kullanıcılar arka planda çalışan uygulamalar üzerinde artık daha fazla kontrol sahibi olabilecek.

Son olarak Android Oreo alacak akıllı telefonları kısaca listeleyecek olursak: Google Pixel, Pixel XL, Pixel C, Nexus 6P, Nexus 5X ve Nexus Player, Xperia X, XZ, XA1, HTC U11, Nokia 3, 5, 6, 8, OnePlus 3, 3T,5 ve Samsung’un 2017 model tüm Galaxy akıllı telefonları.

Android Oreo sürümü ülkemizde öncelikli olarak General Mobile GM 5 Plus, GM 5 ve GM 6 gibi modellerde yer alacak. Android One kapsamında yer alan bu modellerin sahipleri öncelikli olarak Android 8.0 sürümünü kullanabilecek. Diğer markalar da arayüz optimizasyonları sonrasında dağıtım yapacak.

Android Oreo da neler var?

Android 8.0 Oreo da kullanım kolaylıkları ön plana çıkıyor:

    • Picture-in-picture kullanıcıların iki işi aynı anda yapmaları kolaylaştırılmış.  (Sağda görünen)
    • Bildirim sayıları Yeni seçeneklerden biri gözden kaçan mesajların gösterilmesi. Google artık sağ üstte ilgili uygulamanın sembolü ile bildirim gösterecek;
    • Otomatik tamamlayıcılar: kullanıcıların yeni bir cihaz tanımlamalarını ve şifrelerini yönetmelerini kolaylaştıracak.

 

Ayrıca pil ömrü, hızlı başlama, grafik işleme gibi sistem iyileştirmeleri bulunuyor.

    • Sistem optimizasyonları: Uygulamaların daha hızlı ve akıcı çalışması hedefleniyor
    • Arkaplan limitleri: Uygulamarın arka planda çalışma kısıtları ve öncelikleri ayarlandı. Bu sayede pil ömrü ve performans açısından iyileşme sunuyor.

 

Bir yorum bırakın