Mobil tasarımda kullanıcı odaklı yaklaşım ve dikkat edilmesi gereken 5 aşama

Mobil veya mobille uyumlu bir web sitesine sahip olmanın başarının anahtarı olmadığını hatırlamak; önemli olanın, mobil kullanıcı deneyimine doğru yaklaşım sağlamaktan geçtiğini belirtmekte fayda var. Mobil tasarıma kullanıcı odaklı bir yaklaşım getirmek, ödüllendirilmemiş tasarımlarda zaman kaybetmek yerine değerlendirilmesi gereken bir konu.

Dünya son on yıldır akıllı telefonları benimsediği için, şirketler mobil deneyimin önemini de yavaş yavaş anlamaya başlıyor. Bununla birlikte, birçok işletme konuya, sebep-sonuç ilişkisiyle yaklaşmak yerine, direkt “sonuç”la yol almayı tercih edebiliyor. Yani, kullanıcıların bir mobil siteye “neden” ihtiyacı olduğunu düşünmek yerine, “Bir mobil uygulamaya veya bir mobil web sitesine ihtiyacımız var!” yaklaşımıyla hareket etmek, ne yazık ki kullanıcı odaklı bir yol izlemek anlamına gelmiyor.

Mobil web deneyiminin avantajlarını sıralamak gerekirse:

 • Kullanıcıların ihtiyaçlarını platform bazlı sağlayabilmenin getireceği fayda
 • İnternete, PC veya dizüstü cihazlardan kolayca erişilemeyen durumlarda mobil web’e akıllı telefonlardan kolayca erişilebilmesi
 • İşin başında mobil uyumlu bir platform geliştirmenin; standart bir web sitesi geliştirip, sonrasında mobil uyumlu hale getirmeye çalışmaktan daha az maliyetli olması
 • Daha geniş bir kullanıcı kitlesine erişim
 • Çok daha geniş bir coğrafi bölgeye ulaşma fırsatı

Yukarıdaki aşamaların her zaman sürekliliği olan bir döngüye sahip olması gerekmektedir. Çünkü kullanıcı istekleri, alışkanlıklara da bağlı olarak değişim göstermektedir. Bu değişime ayak uydurabilmek adına, bu istekleri, değişimleri gözlemleyerek analiz edip, dijital varlığınıza da adapte etmeniz gerekir.

1- Mevcut durumun değerlendirilmesi

Evet, PC / masaüstü kullanıcılarına göre daha fazla akıllı telefon ve tablet kullanıcısı var. Ancak, kullanıcılarınızın web sitenizi bu platformlar aracılığıyla kullanmak istediklerini varsayamazsınız. Son araştırmalar, pek çok kullanıcının (genel anlamda) sınırlı bir dizi aksiyon (çoğunlukla anlık kullanımlar veya e-posta, bazı sosyal medya uygulamaları gibi) için mobil web’i kullandığını ve kullanıcıların bir seçeneği olduğunda da bunu tercih ettiklerini, PC veya dizüstü bilgisayarları ise daha karmaşık, detaylı bir çalışma kurgusunda kullandıklarını gösteriyor.

Tam olarak işlevsel bir mobil uygulamanın veya web sitesinin gerçekten ihtiyacınız olan şey olup olmadığı hakkında düşünmeniz gerekir — yoksa kullanıcılarınızın sadece hareket halindeyken halledebilecekleri şeyleri halledip, daha karmaşık kurguları ise masaüstü bilgisayarlarında çözüp çözmediklerini, işinizin kapsamına göre analiz etmeniz faydalı olacaktır.

2- Kullanıcılarınızı anlamak

Herhangi bir tasarımı veya özelliği önceliğiniz haline getirmeden önce, kullanıcılarınızı daha iyi anlamanız önemlidir.

 • İnternete erişim tercihleri nedir?
 • Şu anda sitenizle etkileşim kurmak için ne kadar zaman harcıyorlar?
 • Çevrimiçi bir mobil erişim noktası kullanarak ne kadar zaman harcıyorlar?
 • Kullanıcılarınızı ve sahip olduğunuz personaları düşündüğünüzde, mobil deneyiminizde hangi özellikler kritik rol oynar?
 • Mobil cihazlardan görüntülendiğinde çok daha iyi bir deneyim sunabileceğinizi düşündüğünüz ana noktalar nedir?
 • Mobil platformlara erişmek için hangi cihazları kullanıyorlar?

3- Mobil deneyiminiz, kullanıcılara hangi benzersiz değer teklifini sunuyor?

Kullanıcı araştırmanız kullanıcılarınızın ne istediğini gösterecek ancak; süreç boyunca ne şekilde ihtiyaçları doğabileceğini de öngörmeniz önem taşıyacaktır. Kullanıcılar ve işletmeler arasındaki çatışmaları gidermek için deneyim bileşenlerini gözden geçirmeniz ve değiştirmeniz gerekebilir.

Evet, kullanıcı deneyimi çok önemlidir ancak; iş sonuçlarını vermezse faydayı da sağlayamamış, hissedememiş olursunuz.

Ürün yaşam döngüsünün başında çok fazla karmaşıklığın önemli bir dezavantaj olabileceğini unutmayın. İhtiyaçları önceliklendirmek ve bu öneliklendirmeye göre MVP ile yola çıkmak, kullanıcıların geribildirimlerini de almakta gecikmemek anlamına gelecektir.

4- Mobil tasarımda göz önünde bulundurulması gerekenler

Projenin başında sorulması ve cevaplanması gereken birçok soru olacaktır: “Mobil web sitesi, halihazırdaki içerik tipi baz alınarak mı oluşturulacak veya adaptivemi yoksa responsive kurguya mı sahip olacak?” gibi.

Kullanıcılarınız mobil web sitesine masalarından erişiyorsa harika, ama pek çok kullanıcı bunu yapmıyor. Süpermarkette alışveriş yaparken, işe gidip gelirken, yürürken, otobüste vb. durumlarda mobil platformları kullanacaklardır.

Bu, dikkati dağıtmanın nasıl azaltılacağını ve kullanıcının aynı görev üzerinde odaklanmasını nasıl kolaylaştıracağınızı düşünmek zorunda olduğunuz anlamına geliyor.

Tapworthy: Designing Great iPhone Apps kitabının yazarı Josh Clark, mobil web erişimi için üç kategori sunuyor:

 • Multi görev: Kullanıcı, kısa ama birçok işi aynı anda yaparken cihazla etkileşime girdiğinde,
 • Yerel: Kullanıcı çevresinde neler olup bittiğini öğrenmek istediğinde,
 • Sıkılmış: Kullanıcı yapacak daha iyi bir şeye sahip olmadığında ve eğlenmek ya da başka bir şeye yönlendirilmek istediğinde.

Bu kategorileri göz önünde bulundurmak, kullanıcının ihtiyaçları için tasarım yapmayı ve mobili diğer erişim platformlarından farklı kılan şeylere odaklanmayı kolaylaştırabilir.

5- İnceleme ve geliştirme

İterasyonun en önemli 2 süreci, eskiz ve prototiplemedir.

 • Prototiplerinizi kullanıcılarınızla test etmeyi atlamayın.
 • Geribildirim alın ve hızlıca güncelleyin.
 • Sitenizin W3C standartlarıyla uyumlu olup olmadığını kontrol etmeyi unutmayın.

Ve tüm bu süreci her zaman iteratif bir şekilde devam ettirin. Bu nedenle, mobil cihazlar için kullanıcı merkezli tasarım süreci periyodik evrelere sahiptir. Tıpkı tüm kullanıcı odaklı tasarım süreçlerinde olduğu gibi.

Mobil için kullanıcı odaklı tasarım, diğer platformlardakinden farklı mıdır? 

Kullanıcı odaklı tasarım, platforma göre değişiklik göstermez, her zaman kullanıcıyı merkeze alan bir yapıya sahip olmalıdır. Akıllı telefonlarda da, diğer platformlar için olduğu gibi olmalıdır. Bununla birlikte, mobil platformların deneyimi, masaüstü ve dizüstü platformlarınkinden farklıdır ve kullanıcı odaklı bir tasarım yaklaşımı uygularken bir tasarımcının bunu dikkate alması önemlidir. Bu süreç, kullanıcı odaklı tasarım yaklaşımının orijinal mimarları Norman ve Draper tarafından önerilen standart bir kullanıcı odaklı tasarım işlemidir ancak; işe direkt Photoshop’tan başlamadan önce, mobil alışkanlıklar üzerinde düşünmenizi şart koşar.

Kıssadan hisse

Mobil web yeni bir kavram değil. Kullanıcılarınızın mobil web imkânlarına ihtiyacı olup olmadığına karar verebilmeniz bu noktada önemlidir. Sonrasında ise, kullanıcı merkezli bir tasarım süreci izlemek size en iyi başarı şansını sunar. Mobil cihazların diğer cihazlara kıyasla çalışma biçiminde önemli farklılıklar bulunur ve bu farkları en iyi sonuç elde etmek için özenle analiz etmeniz gerekir.

Alıntı : https://sherpa.blog/mobil-tasarimda-kullanici-odakli-yaklasim-ve-dikkat-edilmesi-gereken-5-asama#.WcuL9tvBJ24

Bir yorum bırakın